مانترا | اوم(ॐ)

 مانترا پراناوا (OM ، AUM ،(Pranava mantra، به مادر همه مانتراها معروف است.

اوم یک صدای مقدس، نماد معنوی و مانترا است. یک ارتباط با معرفت الهی و کیهان است و مطالب زیادی در مورد آن در متون مقدس آورده شده است. منشأ آن آیین هندو بود. این مانترا بسیار آرامبخش است و قوى ‌رین مانترا نامیده می‌شود . اوم (AUM) یک نوای خالص است بدون هیچ معنایی. باید بدانیم که اوم یک کلمه نیست. مانترای اوم _ در هندوستان اوم را با الفبا نمی‌نویسند. برای خودش یک نماد مخصوص دارد.

مانترای اوم از سه صدا و یک آنوسوار (Anuswar) تشکیل شده. آنوسوار صدایی بسیار ظریف است و نوعی زمزمه‌ی یکنواخت (Humming) را نشان می‌دهد. وقتی این مانترا را می‌گوییم(آ، او…)، آن (م) که در آخر مانترا تکرار می‌شود و ادامه پیدا می‌کند آنوسوار است. آنوسوار فقط به معنی نقطه است؛ آن نیز نشانگر چیزی است.

پس AUM از چهار چیز تشکیل شده: سه چیز مرئی، A,M,U و چهارمی که نامرئی است و زمزه‌ای مرتعش کننده است. عده‌ای بر این عقیده هستند که این چهار چیز نماد تمام عرفان و متافیزیک هند است،

A : نماینده‌ی یک حالت ذهن است ، وقتی که بیدار هستی، آگاهی بیداری
U: نماینده حالت خواب و رویا است: آگاهی رویا.
M : نماینده حالت خواب عمیق و بدون رویا است: خوابی عمیق و بی‌رویا.
اینها سه حالت ذهن انسان و مراحل مختلف آگاهی انسان هستند.
 آنوسوار: زمزمه و ارتعاش که نماینده‌ی حالت چهارم آگاهی انسان است. حالتی که تو نه خواب هستی و نه بیدار و نه رویا می‌بینی؛ وقتی که تو فقط شاهد هستی بر آنچه که روی می‌دهد.

 

مراقبه با مانترای اوم:

در یک مکان ساکت بنشینید، اطمینان حاصل کنید که ستون فقرات شما به حالت ایستاده قرار دارد و احساس ثبات و راحتی در بدن دارید. می‌توانید نوک انگشت شست و انگشت اشاره را لمس کنید، یا دستان خود را بر روی ران‌ها، کف دست‌ها به سمت بالا  قرار دهید_یک مودرای دریافت کننده .

وضعیت خودتان را تماشا کنید. بدنتان چگونه است؟ حال ذهنتان چگونه است؟ نفس شما چطور است؟ هوشیاری خود را به شکم و به سمت بالا در قفسه سینه ببرید، بدن خود را در حال انبساط ببینید. بازدم را از طریق دهان باز از پایین به بالا آزاد کنید و برخی از کشش‌های فک و همچنین ناآرامی‌های داخلی را رها کنید. ۳ بار این تنفس را تکرار کنید. حالا نفس خود را پر و در عین حال ملایم حفظ کنید و از طریق سوراخ‌های بینی نفس خود را بیرون دهید.

به سکوت زیر افکارتان توجه کنید. از آنجا شروع به بیان با A-U-M کنید. دهان را کاملاً با صدای A باز کنید، آن را روی U کوچکتر کنید و در آخر لب‌ها را ببندید و اجازه دهید که M در بالای کام شما لرزان و لرزان شود. تا جایی که دوست دارید ادامه دهید. بعضی اوقات ۳ بار می‌تواند کافی باشد.  بعد از آن سکوت را احساس کنید، تا زمانی که مایل هستید در آن بمانید.

می‌توانید به این مانترا گوش بدهید یا آن را با صدای بلند تکرار کنید تا در بدن شما طنین‌انداز شود. یا حتی در فضایی که هستید با صدای بلند پخش کنید چون به پاکسازی محیط کمک می‌کند. بعضی از معلمان معنوی معتقد هستند که نباید بر روی خود مانترای اوم تمرکز کنیم بلکه باید به سکوت میان اوم‌ها تمرکز کنیم.

 

لینک دانلود

 

اگر دوست دارید بیشتر درباره مانترا بدانید مطلب مراقبه | مانترا چیست؟ + انواع مانترا و کارکردهایشان را بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =