مراقبه | ترک عادت‌های نامناسب

 کتابهای زیادی برای خلق عادت‌های خوب و مناسب در بازار وجود دارد. راه و روشهای بسیاری برای کنار گذاشتن عادتهای نادرست توسط روانشناس‌ها ارائه می‌شود. من برای ترک عادتها مطلب زیادی نتوانستم پیدا کنم اگر هم باشد به اندازه مطالب خلق عادتهای مناسب وجود ندارد و یا شاید کاربردی نیست. برخی روانشناسان بر این باور هستند که عادت‌های خوب خلق کنیم و راه را بر عادت‌های بد ببندیم به مرور زمان آنها از بین می‌روند.

 عادت‌ها هر چه عمر بیشتری داشته باشند ترکشان سخت‌تر است. گاهی در انجام آنها برای خودمان یک پا یوگی می‌شویم و حتی صاحب سبک در اجرای آن عادت. بعضی از ما بارها تلاش کرده‌ایم تغییری در انجام عادتی و یا ترکش داشته باشیم ولی موفق نشده‌ایم. ممکن است که این تلاش چندباره و نشدن اعتمادبنفس ما را هم خدشه‌دار کرده باشد. گاهی تا جایی پیش می‌رویم که برای خودمان احترامی که باید را قائل نیستیم و یا افسردگی به سراغمان می‌آید. این روندی یکسان است برای همه کسانی که تلاش کرده‌اند عادتی را ترک کنند و نتوانسته‌اند.

 

دستور مراقبه: 

 تکنیکی که می‌خواهم بگویم را در یکی از کتاب‌های اساتید عرفان شرق خوانده‌ام. قبل از هر چیز می‌خواهم یک نوید به همه کسانی بدهم که از ترک عادتشان ناامید شده‌اند. من همین حالا به شما می‌گویم که اصلا احتیاجی نیست که شما عادتتان را ترک کنید. بله درست شنیدید. به خودتان بگویید خوب خیلی از آدم‌ها در جهان چنین عادتی دارند و مشکلی هم با آن ندارند و من هم یکی از انها. به خودتان اطمینان بدهید که اصلا قصد ترک کردن عادت مورد نظر را ندارید.

اشو گفته است هر بار که می‌خواهید کاری که عادت شده است را ترک کنید آن را تبدیل به مدیتیشن کنید. من به شما می‌گویم که اگر سالکان طریقت ذن توانسته‌اند خوردن چای را به مدیتیشن تبدیل کنند چرا ما نتوانیم عادتمان را مدیتیشن کنیم.

_کاری که عادت شده است را آرام و آهسته انجام دهید.

_از جزئی‌ترین مراحل آن لذت ببرید.

_هرچه مراحل کار را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید و با آگاهی انجام دهید بهتر است.

بعد از مدتی خودتان متوجه نامناسب بودن عادت خواهید شد. به مرور زمان آن را برای همیشه ترک خواهید کرد.

 

 برای اینکه توصیه‌ای که می‌کنم ملموس‌تر باشد یک عادت را نام می‌برم. همین عادت چک کردن شبکه‌های اجتماعی که بسیاری از ما با آن درگیر هستیم. اولین کاری که صبح بعد از بیدار شدن انجام می‌دهیم چک کردن تک‌تک آنهاست. وقتی هم به رختخواب می‌رویم در حالی که خسته هستیم تا آخرین لحظه قبل از خواب در حال چک کردن استوری‌های فلان اینفلونسر هستیم. صبح را با اخبار ناراحت‌کننده شروع می‌کنیم و شب را با تصاویری که باعث می‌شود با استرس بخوابیم.

من این تکنیک را برای ترک عادتم به کار بردم.

 به خودم گفتم من اصلا قصد این را ندارم که عادت چک‌کردن شبکه‌های اجتماعی را ترک کنم. این جمله باعث شد سپر ذهن برای مقاومت در مقابل این ترک عادت بالا نیاید. عادت صبح زود که میشد در حالی که چشم‌هایم بسته بود با آرامش تمام گوشی را از حالت هواپیما خارج می‌کردم و دکمه مودم را می‌زدم و با چشم‌های نیمه بسته اول اینستاگرام را باز می‌کردم و در نهایت آرامش تمام استوری‌ها را تا آخر می‌دیدم. حتی آنهایی که دوست نداشتم و کم‌اهمیت بودند. بعد در نهایت آرامش وی‌پی‌ان را روشن می‌کردم و تلگرام و توییتر را مو‌به‌مو می‌خواندم. پیام‌های غیرضروری را هم باز می‌کردم حتی اگر نمی‌خواستم جواب بدهم و تمام توییت‌ها را تا جایی که دیشب چک کرده بودم می‌خواندم. بعد از رختخواب جدا می‌شدم و روزم را شروع می‌کردم. مرحله‌به‌مرحله را در نهایت لذت و در کمال آرامش انجام می‌دادم. بدون اینکه عجله‌ای برای بیدار شدن داشته باشم و یا به کارهای روزم فکر کنم. بعد از مدتی متوجه شدم زمان انجام این عادت کوتاه‌تر شده و روزهایی حوصله‌ام موقع چک کردن سر می‌رفت. صبح‌ روزهایی میشد که دلم نمی‌خواست گوشی را چک کنم و چک نمی‌کردم. این روزها خودم متوجه تغییرات عجیب اما جالب و خوب در حال و احوالاتم در طی روز میشدم. این روزها آنقدر بیشتر شدند که حالا این عادت را کاملا ترک کرده‌ام.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 9 =