مراقبه | کوتاهترین مراقبه جهان

چند روزی هست که لحظه‌ها بر وفق مرادم نمی‌گذرن. حوصله نشستن و مدیتیشن رو هم ندارم. با خودم فکر کردم نمیشه که. من خیلی ساله که روزی رو بدون مدیتیشن نمی‌گذرونم. دنبال یک تکنیک ساده گشتم که توو این روزها به کارم بیاد.

این تکنیک کوتاه‌ترین مراقبه جهان نام داره.

روزی حداقل شش بار لازمه که انجام بشه. هر بار سی ثانیه. که در کل روز میشه ۳ دقیقه.

یک نکته مهم داره: باید ناگهانی انجام بشه.

روندش اینطوره: در خیابان راه می‌رویم، در حال نوشتن هستیم، کتاب خواندن، کار کردن و.. ناگهان به یاد بیاوریم. متوقف شویم، کاملاً متوقف، هیچ حرکتی نکنیم. فقط برای نیم دقیقه در لحظه باشیم. موقعیت هرچه که باشد، کاملاً متوقف شویم. تنها نسبت به اتفاقی که می‌افتد حاضر باشیم. سپس دوباره کاری که انجام می‌دادیم را پی بگیریم. روزی شش بار. می‌توانیم بیشتر هم انجام دهیم اما نه کمتر. می‌بایست ناگهانی انجام شود.

اشو در کتابش اینطور این مراقبه رو تحلیل کرده. اگر به ناگه حضور داشته باشیم، کل انرژیمان تغییر می‌کند. تداومی که در ذهن بود متوقف می‌شود. این ناگهانی بودن باعث می‌شود که ذهن نتواند به سرعت فکر جدیدی خلق کند. تولید فکر جدید زمانبر است و اینجا ذهن کم می‌آورد. هرجا، هر لحظه که به یاد آوردیم، تکانی به کل وجودمان بدهیم و متوقف شویم. نه تنها آگاه خواهیم شد، بلکه به زودی احساس می‌کنیم که دیگران نیز از این تغییر انرژیمان آگاه می‌شوند. که اتفاقی رخ داده؛ چیزی از ناشناخته بر ما وارد شده است.

فکر می‌کنم در روز سه دقیقه رو که وقت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + نه =