مراقبه | نگاه دو طرفه

 گریجف همیشه به شاگردان خود می‌گفت وقتی پیکان آگاهی شما دو طرفه شود وقتی آگاهی شما در دو جهت شروع به شکفتن کند به روشن‌بینی رسیده‌اید. وقتی کسی را نگاه می‌کنید سعی کنید در عین حال که او و اعمالش را می‌بینید به خودتان هم نگاهی بیندازید به خودتان بگویید: من در حال نگاه کردن هستم، من شاهد هستم. در واقع پیکان آگاهی شما هم به سوی شخص و هم به سوی خودتان است. سعی کنید که همزمان از دنیای بیرون و درون خود مطلع باشید. اگر بتوانید در هر موردی مخالف یا موافق تعصبی نداشته باشید خواهید دید چیزی برای فکر کردن وجود ندارد همین کار برای شما تعادل بوجود می‌آورد.

 

این یک مراقبه است که باگوان شری راجنیش(اشو) توصیه کرده است. وقتی آن را که خواندم و داشتم روی هر جمله آن مکث می‌کردم با خودم گفتم بله من این کار را انجام می‌دهم. خوب آمدم یک نمونه در زندگی‌ام پیدا کنم که بیشتر دچار غرور بشوم که… دقیقا همان ماجرا پتکی شد بر سر غرور نابجایی که ایجاد شده بود.

من با یکی از نزدیکانم رابطه خوبی ندارم. آدم بسیار مهربانی است اما خوب نمی‌توانیم با هم مکالمه لذتبخشی را  داشته باشیم. برای همین من مدام از صحبت کردن با او فراری هستم. چشم‌هایم را بستم تا آخرین مکالمه‌مان را به یاد بیاورم. دعوا و قهر پایانش بود. تمام رفتارها و حرفهایش که در هر مکالمه تکرار می‌شود را به یاد آوردم. جالب است که همیشه هم تکرار می‌شوند.

بعد خودم را دیدم. اینکه اصلا نمی‌خواهم روبه‌رویش بنشینم و موقع حرف زدن با او چشم‌تو‌چشم باشم. اصلا نمی‌گذارم حرفش تمام شود. یا محل را ترک می‌کنم یا با او بحثم می‌شود.  در مکانی باشیم که او هست یا موقعیت را ترک می‌کنم یا اصلا حرف نمی‌زنم. در مورد مسائلی که می‌دانم برایش مهم است اصلا با او حرف نمی‌زنم. می‌دانم دوستم دارد و دوست دارد بداند من الان در چه شرایط  کاری و روحی هستم ولی اصلا با او در این زمینه حرف نمی‌زنم. اگر او زنگ نزند و حال مرا بپرسد من تحت هیچ شرایطی به او زنگ نمی‌زنم و خیلی رفتارهای دیگر. متوجه شدم چرا رفتارهای او همیشه در مواجهه با من تکراری است و آزار‌دهنده. چون من دقیقا با همین رفتارها او را آزار می‌دهم. وقتی یک‌به‌یک شمردم خودم شکه شدم که این فرد واقعا من هستم که اینطور رفتاری دارم؟! همیشه فکر می‌کردم مشکل طرف مقابل است. اما مثل اینکه من خیلی بیشتر از او مقصرم. و شاید اگر من جای او بودم رفتار نامناسب‌تری داشتم.

اینجا است که شاهد بودم و یک ماجرا را دیدم. حالا تصمیم گرفته‌ام این بار که با او روبه‌رو شدم شاهد باشم. می‌دانم تغییر عادت و رفتار سخت خواهد بود. ولی برای آرامش خودم و دیگران نیاز دارم این مراقبه را تمرین کنم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − ده =