نقاب خنده اصالت را نشانه می‌گیرد

مدتی هست که بطور ناخودآگاه احساساتم را بیان می‌کنم و یا نشان می‌دهم. نقاب لبخند تصنعی‌ای که همیشه به صورت داشتم را نمی‌دانم کجا انداخته‌ام. احساساتم را پشت لبخند ساختگی پنهان نمی‌کنم. اینطور که رفتار می‌کنم چیزی برای نگه داشتن و آزار خودم در تنهایی ندارم. نقابی که می‌زدم گاهی از سر دوست داشتن اطرافیانم بود یا گاهی برای شاد نشدن کسانی که دشمن فرض می‌کردم.

در هر صورت ناراستی و عدم صداقت بود. با دیگران.

چرا به ما تعلیم داده‌اند که در اوج ناراحتی نقابی به صورت بزنیم که لبخند دارد؟! برای تائید گرفتن از دیگران یا برای آسیب ندیدن. به هر دلیلی که هست به آسیب زدن به خودمان می‌انجامد!

رسما دروغ گفتن را تمرین می‌کنیم. وقتی داشتند به ما نصیحت می‌کردند باید به خودشان و حال و هوایشان نگاه می‌کردند. نکردند. ما باید سوال می‌پرسیدیم شما با این باور حالتان خوب است؟ نپرسیدیم.

به ما گفتند خوب تو از فلانی ناراحتی؟ بیان کردنش که فایده ندارد. بهتر است ظاهر را حفظ کنی تا بگذرد. تا کارت راه بیفتد.

باید می‌گفتیم می‌گذرد. درست است. اما با دروغ گفتن. با عدم صداقت. نگفتیم.

گفتند حالا یک لبخند چه چیزی از تو کم می‌کند؟

باید می‌گفتیم هیچ کم نمی‌کند ولی با کمترین انرژی دروغ می‌گوییم. با یک حرکت ساده لب. نگفتیم.

باید می‌گفتیم قلبمان پر از غم و اندوه است یا پر از خشم اما لب‌ها می‌خندند. اگر از بیرون به خودمان نگاه کنیم تصویر مسخره‌ای است. دلقک که نیستیم. نگفتیم.

باید می‌گفتیم کار به دروغ گفتن به خودمان هم می‌رسد. اصالت داشتن چیزی جز درست و صادق ماندن با خودمان نیست. نگفتیم.

باید می‌گفتیم برای اینکه به صداقت با خودمان برسیم لازم است به ندای دورنی‌مان گوش دهیم. چگونه می‌خواهد باشد. چه احساسی دارد؟ با چه راهی، چه کاری و چه رفتاری حالمان خوب است. نگفتیم.

حالا من می‌گویم. جای تمام نگفتن‌های این سالها. من می‌خواهم اصیل باشم. می‌خواهم با خودم صادق باشم. پس نقابم را دور انداخته‌ام. تا یاد بگیریم به هر قیمتی که شده واقعی باشم. قطعا مخاطره‌آمیز است اما می‌خواهم به رضایت درونی برسم. برای جامعه‌ای هم که در آن زندگی می‌کنم کاری کنم. جامعه‌ام سخت محتاج صداقت است.

آنقدرها هم که فکر می‌کردم این دور انداختن نقاب ناخودآگاه هم نبود. پشت این تغییر آگاهی بوده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *